Ako vybrať horolezecké lano?

Výber horolezeckého lana je rovnako dôležitý ako výber iných horolezeckých potrieb. Prilba, sedák, expresky, karabíny spolu s lanom tvoria neoddeliteľnú skupinu pomôcok, ktorá pri správnom výbere ochráni alebo dokonca zachráni náš život.

Rýchle odkazy:

Statické pracovné laná
Jednoduché laná na horolezecké steny
Polovičné laná

Aké je základné delenie lán?

Základné delenie je na statické a dynamické laná.

Statické laná sú určené predovšetkým na práce vo veľkých výškach.

Dynamické laná používajú predovšetkým horolezci. Ich základný rozdiel vychádza už z názvu, dynamické lano je pružné a statické je pevné. 

Aké sú druhy dynamických lán?

Dynamické laná sa delia ďalej ešte na jednoduché, polovičné a na lano-dvojička alebo dvojité lano.

Jednoduché lano je vhodné na lezenie na umelej stene a na skale. 

Polovičné laná sú určené na použitie v dvoch prameňoch a striedavé zapínanie do postupového istenia, používajú sa pri výstupoch. Dvojičky sa tiež používajú v dvoch prameňoch, ale rovnakým spôsobom ako jednoduché lano – musia sa používať akoby boli jeden prameň, využijeme ich najmä na ľadovcoch.

Aká je životnosť lana?

Presne definovať životnosť lana je veľmi ťažké. Je užitočné, keď si lezec vedie denník lana, v ktorom zaznamenáva nalezené (výjdené) a zlaňované metre, najmä ale pády a ich dĺžky (vrátane pádových faktorov), všíma si tiež prostredie, v ktorom sa lano používalo. Napriek tomu lano priemerne vydrží cca 4 roky. 

Ako skladovať horolezecké lano a ako sa o neho starať?

Lano je najdôležitejšia súčasť horolezeckej výbavy, preto sa tiež k nemu musíme tak správať. Už len správnym skladovaním predlžujeme jeho životnosť, kvalitu a vlastnosti, ktoré určite neskôr oceníme pri lezení. Základom je lano správne zložiť, tak aby sa nikde nevytvoril uzol alebo pevná slučka, mať ho na suchom, vetranom a tmavom mieste a zaistiť, aby sa naň už nič nepoložilo.

Aká je odolnosť lana?

Odolnosť lana znamená, koľko pádov lano vydrží. Každé lano má svoj obmedzený počet, ktorý vydrží bez nejakého zhoršenia vlastností. Lano by malo mať minimálne 5 pádov, ale čím vyšší počet pádov, tým je lano kvalitnejšie. 

Čo je rázová sila?

Rázová sila je sila, ktorá pôsobí na telo lezca v okamihu zachytenia pádu. Táto sila sa prenáša lanom aj do istiacich bodov, karabín a na istiacieho. Lano je schopné absorbovať energiu pádu a tým znižovať rázovú silu a jej účinky. Preto čím nižšiu hodnotu rázovej sily má lano, tým je kvalitnejšie.

Aké dlhé lano si kúpiť?

Kratšie laná majú výhodu v tom, že sú ľahšie, skladnejšie a lacnejšie. Dlhšie naopak ponúknu vysokú variabilitu. Výber dĺžky lana je veľmi dôležitý, nie je príjemné zistiť vo výške niekoľko metrov, že máte krátke lano.

Pre začiatočníkov a na lezenie na umelých stenách a menších cvičných skalách Vám postačí lano s dĺžkou okolo 20 metrov. Ak už dokážete zdolávať väčšie výšky, tak uvažujte o kúpe lana s dĺžkou okolo 40 – 50 metrov. Pokiaľ už leziete naozaj dobre, tak najdlhšie bežne vyrábané laná dosahujú dĺžku 80 metrov. Ak leziete v zime na umelej stene a v lete sa vyberiete na skaly, je dobré mať dve laná v dvoch dĺžkach. Dlhé na skaly, kratšie na stenu, kde zostane polovica lana nevyužitá a len sa bude pliesť pod nohami. 

 

Slovník výrazov

Oplet
Vrchná vrstva na lane. Farebne spracovaný, vďaka tomu poznáme statické a dynamické lano. Chráni jadro lana pred mechanickým poškodením.

Istič
Osoba, ktorá nás istí pri lezení. Stojí na zemi, drží lano a postupne ho uvoľňuje lezcovi. Pomáha zachytávať pády.

Karabína
Je to pevné kovové oko, uzatvárateľné pérovým alebo skrutkovým mechanizmom, slúži najmä ako spoľahlivý spojovací prvok medzi lanom a istiacim bodom.

Expresky
Sú to dve karabíny spojené krátkou popruhovou slučkou. Slúžia na spojenie istiaceho bodu a lana. Používajú sa namiesto normálnych karabín. Výhodou je väčšia voľnosť pohybu lana, menšie trenie v istiacom bode a oproti dvom karabinám a samostatnej slučke umožňuje rýchlejšie zaistenie pri dosiahnutí istiaceho bodu.

Zlaňovacia osma 
Je základnou zlaňovacou pomôckou v tvare osmy. Pripevňuje sa karabínou k sedáku a používa sa pri zlaňovaní, keď sa lano osmou prevlečie. 

UIAA = franc. Union Internationale des Associations d'Alpinisme, slovensky Medzinárodný Zväz Horolezeckých Asociácií

 Tento zväz určuje normy, podľa ktorých sa vyrábajú horolezecké potreby a doplnky. Označenie, že výrobok prešiel normami UIAA označuje kvalitný a preverený výrobok.